CategoriesBasında Biz

Fer Yapı’nın Basın Ekspres’te inşa ettiği İstwest projesi bölgenin referans projesi olarak dikkat çekiyor. 70 bin metrekarede 1000 konuttan oluşması projeyi düşük yoğunluklu kılarken bu da yaşam kalitesini artıracak gibi görünüyor.

Şantiye turumuzda bu hafta İstanbul’un en çok konuşulan projelerinden biri olan İstwest’i inceliyoruz. Boyner ve Feryapı ortaklığıyla hayata geçirilen projeyi gayrimenkul sektörünün en genç ve cesaretli isimlerinden biri olan Ramadan Kumova ile geziyorum.
Ramadan Bey, genç yaşına rağmen inşaat sektöründe oldukça fazla deneyime sahip. “Şimdiye kadar kaç bin metrekare inşaat yaptınız?” diye sorduğumda gülerek, “Baraj bile yaptım, onları da sayarsam çok yüksek metrekare ortaya çıkar” diyor. Ramadan Bey, 2010 yılında kurduğu Fer Yapı ile şu sıralar beşinci projesine başladı. İstwest ise onun ikinci projesi. Itower adındaki birinci projesinde Bomonti’de ilk kez küçük metrekareli A plus ofisleri piyasayla tanıştıran Ramadan Kumova, basın Ekspres’in üzerindeki İstwest projesinde de yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek projeyi duvarların içine hapsetmiyor.

Düşük yoğunluklu proje
Projenin en belirgin özelliği de burada ortaya çıkıyor. Ramadan Bey, projenin bulunduğu bölgenin yapısına uygun özellikler taşıması gerektiği fikrinden yola çıktıklarını belirterek, “Projenin etrafına duvar koymadık, hiçbir yerini kapatmadık. Burası yaşamın her anlamıyla var olacağı bir yer olacak” dedi. Projenin mimarının ise Türkiye’nin en iyi mimarlarından biri olan Bünyamin Derman olduğunu söylemek gerekiyor.
İstwest projesinin en belirgin özelliklerinden biri ise geniş bir arazi üzerinde düşük yoğunluklu yapılaşmadan oluşması. Projenin emsali 1.5 olunca yoğunluk da düşük oluyor. Yaklaşık 1000 konutun bulunduğu projede öndeki 3 yüksek ve 3 alçak bloklar küçük metrekareli rezidanslara ayrılmış. Projenin orta tarafında ise ailelere yönelik tasarlanmış daha büyük metrekareli konutlar bulunuyor. Bu da projede yaşayacak olan farklı yaşam tarzlarının birbirine temas etmeden yaşayabilmelerine olanak sağlıyor.
İstwest’in 70 bin metrekarelik arsası da çok iyi kullanılmış. Projenin içinde kendinizi ferah bir ortamda hissediyorsunuz. Bloklar arası boşluklar çok geniş ve bu alanlar sosyal alanlar ve alışveriş mekanlarının açık alanları olarak değerlendirilmiş. İstanbul’da 10 bin metrekarelik arsada 3 bin konutluk projelerin bulunduğu düşünüldüğünde İstwest’in 70 bin metrekarede sadece 1000 civarında konuttan oluşması hem yaşam kalitesi hem de ikinci eldeki değerinin arması bakımında projeyi farklı kılıyor.

Erken teslim gündemde
Projede inşaat hızla devam ediyor. Yaklaşık 1200 kişi projeyi teslim etmek için yoğun bir uğraş veriyor. Ramadan Bey de projenin hem inşaatı hem de diğer tüm işleriyle bizzat kendisi ilgileniyor. 36 ayda bitirilmesi gereken projenin 24 ayda tamamlanması hedefleniyor. Öndeki bloklar Haziran 2013’te ortadaki bloklar ise ağustosta teslim edilecek.

Fiyat artışı sürer
Ramadan Bey, projedeki dairelerin metrekare fiyatının 3 bin 150 lira ile 3 bin 500 lira arasından satışa çıktığını belirterek, fiyatların şu anda ise 4 bin 500 ile 5 bin 500 lira arasında seyrettiğini söyledi. Projenin tamamlanması ve bölgenin gelişmesiyle birlikte bu fiyatların daha da yükseleceğine inanan Ramadan Bey’e göre, metrekare fiyatları 8 bin lirayı görebilir.

‘Neredeyse her gün zam yaptık’
Ramadan Bey, 2011 yılının nisan ayında projeyi satışa çıkardıklarında adeta izdiham yaşandığını hatırlatırken, “İstwest büyük ilgi gördü ve çok yoğun bir talep aldık. Konutların yüzde 50’sini sattık ve orada durduk. Neredeyse her gün zam yapmak zorunda kaldık. 8-9 ayda yapmayı planladığımız zamları 10 günde yaptık. İnşaatın seyrine ve satış oranına göre fiyatları artırmayı planladığımız için bu zamları yaptık” diye konuştu.

Boyner sürece bizzat dahil oldu

Ramadan Bey, projenin arsasının Boyner Holding’e ait olduğunu hatırlatarak, süreci şöyle açıkladı:
“İlk talep benden gitti. Cem Boyner’in danışmanı arkadaşımdı. Cem Bey ile de ben Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken, konuşma yapmak için geldiğinde tanışmıştık. Yıllar sonra görüştüğümüzde de o anları konuştuk. Cem bey, bu arsa için birçok firmayla görüşmüş. Ama iki şey istiyormuş. Biri aynı dili konuşmak, diğeri ise finansman gücü. Aynı lisanı konuşuyorduk ve finansman gücünü de Albaraka’yı projeye dahil ederek çözdük. 2010 yılında projeyi yapmak için el sıkıştık. Proje sürecinde ortak karar vereceğiz dedik. Cem Boyner projeye bizzat kendisi de dahil oldu ve birlikte İstwest’i ortaya çıkardık.”

İSTWEST PROJESİNDE neler var?

Proje çok sayıda donatıyla dikkat çekiyor. Bu donatılar ise şunlar: İstwest Meydan, mağaza-restoran-cafe alanı, mağazalar, fitness, açık ve kapalı yüzme havuzu, gençlik parkı, meyve bahçesi, paten kaykay alanı, parti alanı, çim güneşlenme terası, güneşlenme terası, çocuk kulübü, kapalı çocuk oyun alanı, oyun odaları (playstation, simülasyon, Wii), squash, masa tenisi, aerobik, dans stüdyosu, yoga-pilates stüdyosu, resim- heykel stüdyosu, müzik atölyesi, bilardo, satranç, briç odaları, kış bahçesi, zen bahçesi, mangal alanı, evcil hayvan parkı, ıhlamur korusu, sessiz havuz, tenis kortu, çim futbol sahası, basketbol sahası, akülü araç trafik parkı ve macera parkı.

Mağazalar 2013 eylül’de açılacak

Projedeki rezidans bloklarının altı mağazalara ayrılmış. Mağaza alanlarının toplam büyüklüğü neredeyse 20 bin metrekareyi buluyor. Açık olarak planlanan mağazalar oldukça ilgi görüyor. Sultanahmet Köftecisi, Mado, Burger King, Bereket Döner gibi önemli gıda zincirleri mağazaları kiraladı. Dükkanların kiralaması sürüyor. Ramadan Bey, bu alanların 2013 Eylül’de açılacağını söylüyor. Projedeki mağazaların yüzde 60’ı kiralanmış durumda.

14 BLOKTAN OLARAK TASARLANDI

Toplam 70 dönümlük arazi üzerinde kurulu İstWest 14 bloktan oluşuyor. Projede 36 metrekare stüdyodan 222 metrekare 4+1’e kadar farklı konut ve rezidans seçenekleri bulunuyor. Proje bünyesinde yaklaşık 500’er adet konut ve rezidans bulunmakla beraber toplam 4 bin 500 metrekare üzerine kurulu sosyal tesis yer alıyor. Projenin altı ise otoparklara ayrıldı. Projedeki konutları anahtar teslim verecek Fer Yapı, ankastreleri de koyacak.

SES İÇİN YALITIM ÇALIŞMASI YAPTI

Ramadan Bey, projede giydirme dış cephe, yalıtımlı doğramalar ve kalın camlar kullandıklarını belirterek, 3 kere ses testi yaptıklarını ve birbirine temas eden tüm duvarlarda özel ses yalıtımı uyguladıklarını söyledi. Bu sayede dış sesleri ve komşu gürültüsünü kesmeyi planlayan Ramadan Bey, geç gelen sıcak sular için de çözüm üretmiş. İstwest’te oturanlar 4 saniyede sıcak suya kavuşacak.

Bize Ulaşın

Telefon

444 9 337

Email

Gürsel Mahallesi, İmrahor Caddesi, Premier Kampüs Ofis,
Kat:6 No:29/A No:217, 34400 Kağıthane – İSTANBUL
Telefon: +90 212 272 49 09

Bize Ulaşın

© 2022, Fer Yapı